Jak wzmocnić agrotkaninę?

Jak wzmocnić agrotkaninę? 

W tym artykule, tak jak obiecaliśmy, powiemy, jak wzmocnić agrotkaninę. Najpierw jednak odpowiemy na często zadawane pytanie. Co jest mocniejsze agrotkanina czy agrowłóknina? Przede wszystkim obu materiałów używa się do ściółkowania gleby. Występują one różnych kolorach, przede wszystkim czarnym, zielonym i szarym. Gramatury agrotkanin i agrowłóknin mogą być różne. Zarówno jedne, jak i drugie z powodzeniem używane są w głównie branżach ogrodniczej i szkółkarskiej. Jednak to agrotkanina jest bardziej wytrzymała. Jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Bardziej odporna na działania atmosferyczne i warunki zewnętrzne. Krótko mówiąc, agrotkaniny są zdecydowanie trwalsze niż agrowłókniny. A dodatkowo można jeszcze poprawić ich kondycję. Zatem, jak wzmocnić agrotkaninę? Co robić, żeby służyła jak najdłużej? I jak pielęgnować ogród warzywny z agrotkaniną?

Jak wzmocnić agrotkaninę i zabezpieczyć


Dodatkowe zabezpieczenie agrotkaniny zwiększa jej żywotność. Takie rozwiązanie sprawia, że materiał dłużej służy zachowując swoje właściwości. Dzięki temu jest bardziej ekonomicznie, a także ekologicznie.


Ściółkowanie


To jeden ze sposobów na zabezpieczenie agrotkaniny. Na czym polega ściółkowanie? Można pokryć agrotkaninę warstwą kory, słomy, trocin lub kompostu. Ściółka nie tylko wzmacnia i chroni dodatkowo przed chwastami. Pomaga w utrzymaniu wilgoci w glebie i temperatury. To nie wszystko. Ściółkowanie wpływa też na poprawę estetyki ogrodu.

Jak wzmocnić agrotkaninę?


Pytanie, które często słyszymy, to jaką zrobić grubość ściółki pod agrotkaninę? Warstwa ściółki powinna mieć około 5 -10 cm.


Kontrola stanu agrotkaniny


Bardzo dobrą praktyką jest regularne kontrolowanie stanu agrotkaniny. Sprawdzaj jej stan przede wszystkim po silnych wiatrach i intensywnych opadach. Mogą one wpłynąć na przykład na położenie materiału. Dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek przesunięcia natychmiast je napraw. To zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom, a agrotkanina będzie nadal spełniała swoje funkcje. 
Aby jak najrzadziej dochodziło do ewentualnego przesuwania się tkaniny warto zastosować do jej mocowania profesjonalne metalowe szpilki mocujące lub szpilki do mocowania agrotkaniny z tworzywa sztucznego. Nie zalecamy „kombinowania” i szukania „domowych sposobów”, takich, jak np. przytwierdzanie kamieniami czy patykami. Nie sprawdzają się one w praktyce, a dodatkowo nieodpowiednie mocowanie może już na wstępie uszkodzić agrotkaninę. 


Sezonowe przeglądy


Zastanawiając się, jak wzmocnić agrotkaninę i wydłużyć jej żywotność pamiętaj o sezonowych przeglądach. Na koniec sezonu wegetacyjnego wykonaj dokładny przegląd stanu agrotkaniny. Usuń resztki roślin, sprawdź mocowania. Dokładnie obejrzyj też, czy agrotkanina nie uległa uszkodzeniom. Zdarza się, że naruszają ją np. zwierzęta. Jeśli zauważysz rozdarcia, rozerwania, pęknięcia, napraw je jak najszybciej. Zapobiegnie to dalszemu uszkodzeniu. Do naprawy można użyć łat z agrotkaniny mocowanych klejem. Dostępne są też specjalne taśmy, które pomagają w reperacjach. Dzięki naprawom agrotkanina będzie służyła efektywnie w kolejnym sezonie.

Jak podlewać ogród warzywny z agrotkaniną?


Systematyczne podlewanie roślin to jeden z warunków uzyskania dorodnych plonów. Jak zatem podlewać ogród warzywny z agrotkaniną? Konstrukcja tego materiału jest pleciona, dzięki czemu przepuszcza powietrze i wodę. Na początku jednak, po rozłożeniu, agrotkanina w pewnym stopniu utrudnia naturalne wchłanianie wody deszczowej. Może zdarzyć się, że jeśli wystąpią większe opady, woda będzie utrzymywała się na powierzchni. To dlatego, że materiał pokrywa cienka warstwa impregnacji. Po kilku, kilkunastu dniach od rozłożenia tkaniny, problem zniknie. Żaden producent agrotkanin nie narzuca sposobu podlewania. Najlepiej jednak sprawdzają się systemy nawadniania kropelkowego, które dostarczą wodę bezpośrednio do korzeni roślin.


Pielęgnacja ogrodu z agrotkaniną, czyli jak wzmocnić agrotkaninę


Agrotkaniny antychwastowe, jak już wspomnieliśmy, przepuszczają wodę i powietrze, ale nie przepuszczają promieni słonecznych. To sprawia, że chwasty nie mają wystarczająco dużo światła potrzebnego do rozwoju. Może się jednak zdarzyć, że pojawią się pojedyncze niechciane rośliny mimo zastosowania agrotkaniny. Trzeba wówczas usunąć je, aby się nie rozprzestrzeniły.

Dawniej po agratkaniny antychwastowe sięgano przede wszystkim przy dużych, profesjonalnych uprawach. Teraz ten materiał ogrodniczy jest coraz częściej wykorzystywany także w przydomowych ogrodach. Dzięki nim nie trzeba poświęcać wielu godzin na ręczne pielenie ani używać środków chemicznych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo rozłożyć agrotkaninę w ogrodzie warzywnym i na co zwrócić uwagę, zachęcamy do przeczytania wpisu: Agrotkanina do ogrodu warzywnego — jak ją prawidłowo położyć?

Jeśli potrzebna jest Ci agrotkanina do ogrodu warzywnego to w Filament Factory dostępna jest zielona agrotkania antychwastowa krata, czarna tkanina antychwastowa krata, szara agrotkanina. W  naszej ofercie znajdziesz tkaniny do ogrodu w różnych szerokościach!