Masz ogród, ogródek, działkę? Uprawiasz warzywa? W takim razie potrzebna jest Ci dobra agrotkanina do ogrodu warzywnego. Dlaczego? Na pewno wiesz, jak uporczywe potrafią być chwasty i jak trudno się ich pozbyć. A trzeba to robić koniecznie, ponieważ szkodzą uprawom. Pobierają z ziemi mikro i makroelementy. Pozbawiają też podłoże wody, przez co wysusza się znacznie szybciej. Dodatkowo ograniczają dobływ słońca, utrudniając sadzonkom asymilację. Dobrej jakości agrotkanina to skuteczny sposób na chwasty. Ważne, aby miała odpowiednią gramaturę i, żeby położyć ją we właściwy sposób. Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.
1. Agrotkanina do ogrodu warzywnego – postaw na kratę!
Agrotkaniny mają różne grubości, kolory i… wzory. Możesz wybrać taką o gładkiej strukturze lub kratę. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, a dodatkowo zależy Ci, aby wszystko wyglądało estetycznie i było uporządkowane, to najlepsza agrotkanina do ogrodu warzywnego powinna być właśnie w kratę. Dostępna jest zielona agrotkanina krata lub czarna agrotkanina krata. Jaką grubość wybrać? Agrotkanina 100 g/mkw jest naszym zdaniem najlepszym wyborem. Cieńsza będzie łatwo rozrywać się i znacznie szybciej ulegać uszkodzeniom.
2. Wybór odpowiedniego miejsca
Agrotkanina do ogrodu warzywnego już jest, teraz czas przejść do działania. Rozpoczęcie pracy z agrotkaniną w ogrodzie wymaga przemyślanego wyboru miejsca, gdzie zostanie ona ułożona. Jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami, zwróć uwagę na poniższe czynniki.
* Nasłonecznienie
Wybierz miejsce dobrze nasłonecznione. Warzywa potrzebują dużo światła do fotosyntezy. Odpowiednie nasłonecznienie zapewni zdrowy wzrost roślin.
* Ukształtowanie terenu
Upewnij się, że podłoże jest równe. To znacznie ułatwi rozłożenie agrotkaniny i zapobiegnie gromadzeniu się wody w zagłębieniach.
* Brak przeszkód
Staraj się wybierać teren, na którym nie ma trudnych do usunięcia korzeni, pozostałości pni drzew, czy dużej ilości kamieni mocno wbitych w ziemię.
3. Przygotowanie podłoża
Miejsce wybrane, zatem do dzieła! Przygotowanie podłoża jest ważne, ponieważ ma na celu stworzenie optymalnych warunków dla wzrostu roślin. Dlatego warto przestrzegać poniższych wskazówek.
* Usuwanie chwastów
Gleba musi być dokładnie oczyszczona. Trzeba zatem pozbyć się wszelkich chwastów. Można do tego wykorzystać motykę, grabie i rękawice ogrodowe. Należy skrupulatnie usunąć też kamienie i resztki organiczne.
*Przekopanie gleby
Przekop glebę na głębokość około 20-30 cm, aby ją spulchnić i poprawić jej strukturę. Pamiętaj, że dodanie kompostu lub dobrze rozłożonego obornika poprawi jej kondycję.
*Wyrównanie powierzchni
Po przekopaniu gleby, wyrównaj ją przy użyciu grabi. Równa powierzchnia ułatwi prawidłowe rozłożenie agrotkaniny.
4. Cięcie agrotkaniny
Agrotkanina do ogrodu warzywnego w kratę różni się od standardowej agrotkaniny tym, że ma wyraźne linie, które pomagają w precyzyjnym rozplanowaniu nasadzeń. Ułatwiają one również właściwe rozkładanie tkaniny.
* Przycinanie agrotkaniny
Przytnij agrotkaninę do odpowiednich rozmiarów, zostawiając nieco zapasu, aby móc dobrze ją przymocować do podłoża. Linie kraty zdecydowanie ułatwią Ci to zadanie. Tnij wzdłuż nich. Wówczas tkanina będzie równa, co w efekcie przełoży się na estetykę Twojego ogrodu.
* Rozkładanie agrotkaniny
Rozłóż agrotkaninę i upewnij się, że jej krawędzie są dobrze dopasowane do granic powierzchni uprawy. Możesz przyciąć nadmiar tkaniny nożem lub nożyczkami. Staraj się, aby tkanina przylegała do ziemi.
* Rób zakładki
Jeżeli używasz więcej niż jednego kawałka agrotkaniny, układaj je z zakładką około 10-20 cm, aby zapobiec przenikaniu chwastów przez szczeliny.
5. Mocowanie agrotkaniny
Aby agrotkanina nie przesuwała się ani nie podwiewała, należy przytwierdzić ją do podłoża. Potrzebne są do tego specjalne akcesoria ogrodnicze – szpilki mocujące do agrotkanin, kotwy lub kołki do mocowania agrotkanin.
* Rozmieszczanie szpilek
Umieszczaj szpilki co około 50 cm wzdłuż krawędzi i w miejscach, gdzie tkanina jest zakładana. W centralnych częściach tkaniny również warto umieścić kilka kotew. To da gwarancję większej stabilności materiału nawet podczas dużych wiatrów.
* Wbijanie szpilek
Niezależnie, czy masz szpilki mocujące do agrotkanin z tworzywa sztucznego, czy metalowe, muszą być mocno zakotwiczone. Upewnij się, że szpilki są wbite wystarczająco głęboko.
6. Nacinanie otworów na rośliny
Po przymocowaniu agrotkaniny nadszedł czas na wykonanie otworów, w których będziesz sadzić warzywa. Jeśli agrotkanina do ogrodu warzywnego ma kratę, pójdzie Ci to bardzo sprawnie.
* Rozplanowanie nasadzeń
Już wiesz co planujesz posadzić. Teraz trzeba dobrze rozplanować przestrzeń. Zaznacz, gdzie będą rośliny w zależności od ich indywidualnych preferencji.
* Krzyżowe nacięcia
Wykonaj krzyżowe nacięcia w miejscach, w których planujesz sadzić rośliny. Otworki powinny być wystarczająco duże, aby pomieścić korzenie, ale nie za duże, aby chwasty nie mogły przez nie przeniknąć.
7. Sadzenie roślin
Agrotkanina rozłożona, przymocowana, nacięcia wykonane. Ostatni krok to sadzenie lub wysiewanie. Agrotkanina do ogrodu warzywnego sprawdza się w obu przypadkach. Jak się zatem do tego zabrać?
* Rozchylanie nacięć
Wykonane nacięcia rozchyl i wsadź rośliny, upewniając się, że korzenie są dobrze przykryte glebą. Po posadzeniu delikatnie dociskaj ziemię wokół sadzonek, aby zapewnić im stabilność.
* Sadzonki i nasiona
Jeśli używasz sadzonek, umieść je w otworach i delikatnie przyciśnij ziemię wokół nich. Jeśli wysiewasz nasiona, wykonaj odpowiednie otwory lub rowki zgodnie z instrukcjami dotyczącymi konkretnej rośliny.
W kolejnym wpisie blogowym podpowiemy, jak może zostać wzmocniona agrotkanina do ogrodu warzywnego i jak ją konserwować. Poradzimy też, jak pielęgnować ogród warzywny.
Zachęcamy też do przeczytania innych naszych artykułów. Polecamy wpis: Nowość zielona ściana – rozwiązanie, które zapewni prywatność w ogrodzie, na balkonie i tarasie.